خانه / یو پی اس / مدار یو پی اس

مدار یو پی اس

مدار یو پی اس

مدار یو پی اس چیست؟ مدار یو پی اس در انواع مختلف متفاوت است؟ آیا از روی مدار یو پی اس می توان به ساختار و نحوه عملکرد آن پی برد؟ در این نوشته قصد داریم به بررسی دقیق این موضوع بپردازیم.

یکی از انواع یو پی اس نوع آنلاین آن است. نحوه عملکرد یو پی اس آنلاین به صورت زیر است:

یو پی اس به طور مستقیم به برق شهر وصل می شود.برق شهر از نوع DC است.این برق در باتری یو پی اس ذخیره می شود.در زمان قطعی برق،برق ذخیره شده در باتری توسط مدار الکترونیکی تبدیل کننده برق شهری یا همان برق مستقیم به برق متناوب به ولتاژ مورد نظر تبدیل می شود و ظرف مدت زمان کوتاهی به دست مصرف کننده برق متناوب می رسد.

در مدار  یو پی اس ها دستگاهی تحت عنوان تنظیم کننده اتوماتیک ولتاژ تعبیه شده است که وظیفه آن ثابت کردن ولتاژ در زمان بروز نوسانات در برق شهری است.این تثبیت در رنج مشخصی که به شکل درصد در مشخصات فنی یو پی اس مورد نظر ذکر شده صورت می گیرد.

مدار یو پی اس
مدار یو پی اس

اجزای یک یو پی اس

اجزای یک یو پی اس عبارتند از :باتری،دستگاه مبدل جریان متناوب به جریان مستقیم که تحت عنوان شارژر شناخته می شود،دستگاه تبدیل کننده جریان مستقیم به جریان متناوب که تحت عنوان اینورتر شناخته می شود،شارژر

حال می خواهیم به بررسی نحوه کار ساده ترین مدار یو پی اس بپردازیم.

ورودی برق متناوب مقدار انرژی مورد نیاز را در حالت عادی فراهم می کند و شارژر با اتکا سیستم یک سو کننده همزمان با تبدیل جریان متناوب به مستقیم باعث شارژ شدن باتری می شود.

در زمانی که جریان برق ورودی قطع شود یا به مشکلی دچار شود ،اینورتر جریان مستقیم باتری را به یک جریان متناوب تبدیل می کند و باعث تامین برق مورد نیاز دستگاه می شود البته این کار به صورت بدون وقفه صورت می گیرد.

یکی دیگر از اجزای یو پی اس AVR یا دستگاه تنظیم کننده ولتاژ می باشد.وظیفه اصلی این دستگاه جلوگیری از نوسان برق در یو پی اس می باشد.

یکی از عوامل انتخاب یو پی اس توان اسمی آن می باشد.اینورتر یو پی اس مشخص کننده توان دستگاه است.به طوریکه بالا بودن قدرت اینورتر منجر به افزایش توان یو پی اس می شود.عامل دیگر نیز ظرفیت ذخیره سازی باتری یو پی اس است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدار یو پی اس در حالت های پیچیده تر با ما تماس برقرار کنید.

 

درباره‌ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *